Kredi Kartında Faizler Artıyor Mu?

Türkiye nefesini tuttu 26 Ekim’i bekliyor, çünkü Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Analistler faizde artış serisinin sürmesini bekliyor.

Faiz artırımı durumunda Merkez Bankası beşinci kez faiz artırmış olacak. Ekonomistler 250 ila 500 baz puan arasında artış tahminleri yapıyor. Asıl merak edilen ise artışla birlikte politika faizi yüzde 32-35 bandına çıkarsa bunun kredi kartlarına nasıl yansıyacağı konusu.

Hürriyet’in haberine göre piyasalar serinin beşinci kez de bozulmayacağı, 250 ila 500 baz puan arasında faiz artışı olabileceği tahmininde bulunuyor.

KREDİ KARTI FAİZLERİ NE OLACAK

Merkez Bankası faiz artırdığında bunun ilk etkileri politika faizine yakın olan faiz kalemlerinde görülüyor. Bunların başında da kredi kartı ile nakit çekim faizleri geliyor. Kredi kartlarına uygulanan azami faiz için referans faiz oranı esas alınıyor. Referans faiz oranında ise belirleyeci olan, politika faiz oranı.

Referans oranın bir hesaplama modeli bulunuyor. Kredi kartı işlemlerinde ve gecikme işlemlerinde uygulanacak faiz de referans faizin üstüne bazı eklemelerle hesaplanıyor. Haziran ayında referans faiz oran yüzde 0.81, kredi kartı faiz oranı yüzde 1.36, gecikme faizi de yüzde 1.66’ydı. Politika faizinin yüzde 30’a çıkmasıyla birlikte referans faiz oranı yüzde 2.71’e yükseldi. Kredi kartlarına uygulanacak olan faiz yüzde 3.26, gecikme faizi yüzde 3.56 oldu. Kredili mevduat hesabı gibi nakit çekimlerdeki faiz ise yüzde 4.02’ye yükseldi.

YÜZDE 35’E ÇIKARSA

Yapılan hesaplamaya göre; 26 Ekim’de eğer politika faizi yüzde 32.5’e çıkarılırsa referans faiz yüzde 2.94 olacak. Bu durumda kredi kartı faizi yüzde 3.49, kredi kartı gecikme faizi yüzde 3.79’a yükselecek.

Kredili mevduat hesabı gibi nakit çekimlerde ise faiz yüzde 4.25 olacak. Eğer politika faizi yüzde 35 olursa ne olur? Referans faiz yüzde 3.17’ye yükselir. Bu durumda ise kredi kartı faizi yüzde 3.72, kredi kartı gecikme faizi yüzde 4.02 ve kredili mevduat hesaplarından çekilecek nakitlerde ise uygulanacak aylık faiz yüzde 4.48’ye ulaşır.

Hafize Gaye Erkan, 9 Haziran tarihinde Merkez Bankası Başkanlığı’na atandıktan sonra 22 Haziran tarihli ilk PPK toplantısında yüzde 8.5 olan politika faizi yüzde 15’e çıkarıldı. Dördüncü toplantının yapıldığı 21 Eylül’de ise faiz oranı yüzde 30 oldu. Piyasalar önümüzdeki hafta yapılacak toplantıya kilitlendi. Seklenti PPK’da tekrar bir artışa gidileceği yönünde. Eğer 250 baz artarsa politika faizi yüzde 32.5, 500 baz puan artırılırsa politika faizi yüzde 35’e yükselecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x