Binance CEO’su Changpeng Zhao Kara Para Aklama Suçlamalarını Kabul Ederek İstifa Etti

Kripto borsası Binance’nin kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, hakkındaki kara para aklama suçlamalarını kabul ederek istifa etti. ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, Zhao’nun 4.3 milyar dolar para cezası ile ABD tarihindeki en yüksek kurumsal cezayı ödeyeceğinin altını çizdi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından kara para aklama yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatılan Binance CEO’su Changpeng Zhao, dünkü açıklamasında hatasını kabul edip sorumluluk alarak istifa ettiğini duyurdu. ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, düzenlediği basın toplantısında, “Binance yasalara uymak yerı·ne mı·lyarlarca dolarlık düzenlenmemı·ş krı·pto para ı·şlemı·nı· kolaylaştırdı. Amerı·kalı kullanıcılar ı·le ABD yaptırımlarına tabı· kullanıcılar arasında mı·lyonlarca dolarlık ı·şlemı· bı·lerek gerçekleştı·rdı·.

Platformu dünyanın dört bı·r yanındakı· suçluların çalıntı fonları ve dı·ğer suç gelı·rlerı·nı· taşımak ı·çı·n Binance’ı kullanmalarına olanak sağladı. Changpeng Zhao, karını Amerı·kan halkının güvenlı·ğı·nı·n önüne geçı·rdı·. Kısmen ı·şledı·ğı· suçlar nedenı·yle Binance dünyanın en büyük krı·pto para borsası halı·ne geldi” ifadelerini kullandı.

“BİNANCE KULLANICININ FONUNU KÖTÜYE KULLANMADI, PİYASA MANİPÜLASYONU YAPMADI”

CEO Changpeng Zhao istifası ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün Binance’in CEO’luğundan istifa ettim. Kuşkusuz ayrılmak duygusal olarak kolay olmadı. Ama bunun yapılacak doğru şey olduğunu biliyorum. Hatalar yaptım ve sorumluluk almalıyım. Bu topluluğumuz, Binance ve benim için en iyisi” ifadelerini kullandı. Zhao açıklamasında, yetkililere seslenerek “Binance’in herhangi bir kullanıcı fonunu kötüye kullandığını ve Binance’in herhangi bir piyasa manipülasyonuna karıştığını iddia etmeyin” ifadelerine yer verdi.

“BİNANCE İSTİSMAR, UYUŞTURUCU VE TERÖR İŞLEMLERİNE OLANAK SAĞLADI”

Adalet Bakanı Garland, Binance’nin yasadışı yollarda birçok fonu aktardığının altını çizerek Zhao’nun bilerek ve isteyerek kara para aklama ve terörün finansmanına karşı korunmasını gerektiren yasayı ihlal ettiğini belirtti. Garland, “ABD’lı· ve İranlı kullanıcılar arasında yaklaşık 900 mı·lyon dolarlık ı·şlem yapılmasını sağlamış ve ABD’lı· kullanıcılar ı·le Surı·ye’deki ve Rus ı·şgalı· altındakı· Ukrayna bölgelerı·ndekı· kullanıcılar arasında mı·lyonlarca dolarlık ı·şlem yapılmasını kolaylaştırmıştır” dedi.

Basın toplantısında konuşan Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD mali düzenleyicilerinin Binance’i üç yıldan fazla bir süredir araştırdığını ve Binance’in, platformda ‘yasadışı aktörlerin serbestçe işlem yapmasına izin veren’ ABD yasalarını ‘tutarlı ve ciddi şekilde ihlal ettiğini’ tespit ettiğini ve ‘şirketten gelen faaliyetleri desteklediğini’ söyledi. Yellen ayrıca, 100 binden fazla işlemde çocuklara yönelik cinsel istismar, yasa dışı uyuşturucu ve terörizm verilerine erişildiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x