Bilinçaltınızın Kapılarını Açın: Rüya Terapisi ile Kendinizi Yeniden Tanıyın

Stresi azaltmak, çalışma motivasyonunu artırmak ve bireyin kendini gerçekleştirmesine yardımcı olacak faaliyetleri teşvik etmek için rüyaları ve özlemleri bir araç olarak kullanmayı içeren bir rüya görme metodolojisi vardır.

Bir yöntem olarak rüya terapisi hem yetişkinlerin hem de çocukların duygusal dengeyi bulmasına yardımcı olacaktır.

Rüya terapisinin dayandığı ilkeler arasında:
Hayal kurabileceğiniz, hayal edebileceğiniz, bir şeyler icat edebileceğiniz ve yaratıcı olabileceğiniz bir rüya doğar.
Hayaller güvenin olduğu yerde paylaşılır ve çocuk hayallerini ve isteklerini paylaşma konusunda kendini güvende hisseder.
Fiziksel güvenlik duygusunun olmadığı bir dünyada bile bir rüya algıyı “değiştirebilir”, stresi ve kaygıyı azaltabilir.
Çocuğun hayali, özlemi, yaşam misyonunun farkındalığı (kısa bir süre için de olsa) onun yüksek özgüveninin önemli bir bileşenidir. Bu nedenle çocuğun özgüvenini artırmak ve kendisini gerçekleştirmesine rehberlik etmek için onun hayalleri ve özlemleri üzerinde çalışmak önemlidir.
Gerçekçi ve fantastik, önemli ve daha az önemli rüyalar yoktur. Herhangi bir rüya, en fantastik olanı bile, çocuğu kendini geliştirmeye motive edebilir. Rüyanın insani değerlere dayanması veya en azından bunlarla çelişmemesi önemlidir.
Güven ortamında gerçekleştirilemeyen bir hayal zarar vermez, aksine önemli şeyler öğretmeye yardımcı olur.
Rüya terapisi araçları oyunlar, egzersizler, ilham verici toplantılar, yaratıcılık, Farkındalık teknikleri vb. olabilir.
Yetişkinlerde ve çocuklarda duygusal dengeyi bulmaya yardımcı olacak bu tür birkaç egzersiz vardır.

Rüya gibi planlama

Dünya görüşünü genişletmek ve arzular, hayaller ve hayallere ulaşmak için atılacak adımlar hakkında fikir üretmek için ilginç bir egzersiz var. Hayalinizi 100 ile çarpın. Hayalinizi hatırlayıp 100 ile çarpmanız gerekiyor. Bu alıştırma bir hayalin ne kadar büyük olabileceğini gösterir. Bu nedenle ilk rüya ilk bakışta göründüğü kadar ulaşılamaz değildir. Örneğin küçük bir ev kütüphanesi hayal ediyorsunuz. Bu rüya 100 ile çarpılırsa, örneğin kişinin kendi kitap yayınının lansmanı olabilir.

Masal terapisi
Bir peri masalı aracılığıyla, ana karakter olduğunuz bir hikaye hayal edin. Kendinizi daha sonra görselleştirilebilecek hayali bir güvenli alana/dünyaya bırakın. Bu egzersizi aile çevresinde gerçekleştirmek faydalıdır. Sonuçta ebeveynler bir çocuk için en önemli rol modelidir ve bu tür ortak eylemler çocuğa duygusal durumuna dikkat etmenin çok önemli olduğu konusunda ilham verebilir. Ayrıca böyle bir egzersiz birlikte ilginç vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Pratikte görüldüğü gibi, sadece başlamanız gerekiyor ve fantezilerinizi ve hayallerinizi durduramazsınız.

Yaratıcı yürüyüş
Tek başınıza veya çocuklarla yürürken, bazı görüntülere, hayvanlara, bulutlardaki tanıdık unsurlara, bitki yapraklarına, manzaralara, manzaralara dikkat edin. Yalnız yürüyorsanız, gördüklerinizi düşüncelerinize, hatta telefonunuzdaki notlara kaydedin. Yakınlarda bir çocuk varsa, bu gördüklerinizi tartışmak için harika bir fırsattır.

Film ve kitap incelemeleri
Kendinizi filmin ana karakteri veya başka bir karakter olarak hayal edin ve olay örgüsünün gidişatını değiştirin, yeni sahneler görün. Bu egzersiz hem bir kişi için hem de çocuklarla çalışmak için faydalıdır.

Kum sanatı
Hayalinizi gerçekleştirmenin öyküsünü kuma çizmek sadece en gençlere göre değildir. Bu tekniği kullanırken yetişkinler bir rüyanın tüm kırılganlığını anlar ve ne olursa olsun onu görselleştirmeyi üstlenirler.

Panoramik yansımalar
Açık havada, açık alanda – bir tepede, bir binanın çatısında, bir sette, bir rezervuarın kıyısında meydana gelen yansımalar. Düşünmek, hayalinizi “yakalamak” – dolayısıyla onu anlamak, bir kişinin rüyayı gerçekleştirmeye başlamak için halihazırda hangi kaynaklara sahip olduğunu anlamak. Ayrıca rüyayı gerçekleştirmek için tüm kaynakların yeterli olmasını sağlamak için hala neyin eksik olduğunu ve ne yapılması gerektiğini anlayın. Örneğin, bir yetişkin işini değiştirmeyi hayal ediyorsa, iyi haber şu ki, onun samimi bir arzusu var. Daha sonra, belirli bir alanda uzman olabilmek için şu anda hangi bilgilerin eksik olduğunu düşünmelisiniz; yeni zor beceriler edinmenin ne kadar sürdüğü. Daha sonra zincire uzun süre devam edilebilir. Ancak rüyayı gerçekleştirmek için bir strateji oluşturmaya yardımcı olacak olan tam da bu tür yansımalardır.

Rüya defteri
Burada her şey basit – hayallerinizi ve özlemlerinizi yazın.

Oyun “Pytaiko”
Bu oyun rahat aile akşamları için daha uygundur. Birisi tek başına bir soru sorar ve katılımcıların soruyu mümkün olduğunca yaratıcı bir şekilde yanıtlamaları gerekir. Örneğin: “Kar taneleri nasıl oluşur?” sorusunun cevabı “Bunlar Kar Kraliçesinin gözyaşlarıdır.”
Büyük, cesur hayaller kurmak çok önemli. Ve en önemlisi bu hayallerin gerçeğe dönüşmesi için harekete geçmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x